Timetable

Penguin Group3.jpg

Afternoon classes

Elanora

Monday

3:15pm - 3:30pm: Tiny Tots Tap (2-4yrs)

3:30pm - 4:00pm: Tiny Tots (2-4yrs)    

4:00pm - 5:00pm: Prep Hour (jazz, tap, ballet)

5:00pm - 5:45pm: Senior  Jazz (Grade 4 - 6)

5:45pm - 6:15pm: Senior Lyrical (Grade 4 - 6)

Tuesday

Performing Arts Centre

3:15pm - 4:15pm: Prep Hour (jazz, tap, ballet)  

4:15pm - 5:00pm: Junior Jazz (Grade 1)

5:00pm - 5:30pm: Junior Tap (Grade 1 & 2)

Resource Centre

3:15pm - 3:45pm: Junior Ballet and Lyrical (Grade 2)

3:45pm - 4:15pm: Junior Ballet and Lyrical (Grade 1)

4:15pm - 5:00pm: Junior Jazz (Grade 2)

Thursday

Performing Arts Centre

3:15pm - 4:15pm: Prep Hour (jazz, tap, ballet) 

4:15pm - 5:00pm: Intermediate Jazz (Grade 3-4)

5:00pm - 5:30pm: Intermediate Tap (Grade 3-5)

Resource Centre

3:15pm - 3:45pm: Intermediate Ballet (Grade 3-5)

3:45pm - 4:15pm: Intermediate Lyrical (Grade 3-4)

Afternoon classes

Varsity Lakes

Wednesday

Globe

3:00pm – 3:45pm: Preps

JLC 2 Prep End

3:00pm – 3:45pm: Grade 1

JLC Area

3:00pm – 3:45pm: Grade 2/3

 

Creative Dance

Little Groovers at your childcare centre

Monday

Jade

9:30am – 10am: Tiny Tots Tugun 

10:30am – 11:30am: Aussie Kindies Early Learning Tugun

Chelsea

9:15am – 10:15am (NSW time): Twin Towns ELC 

10am – 10:30am: Goodstart Robina Goldwater Avenue

Tuesday

Yvette & Jam

8:45am - 9:15am: Goodstart Burleigh Waters (Pre Kindy)

9:15am - 9:45am: Goodstart Burleigh Waters (Kindy)

10:15am – 10:45am: Currumbin Pines Elanora

11am – 11:30am: Little Seeds Tugun 

Chelsea

8:45am - 9:15am: Goodstart Mudgeeraba

9:40am - 10:10am: Goodstart Robina Groves

10:30am – 11am: Papilio Reedy Creek

11:30am – 12pm: Pandas Elanora

Wednesday

Yvette

9am – 9:30am: Edge Early Learning Elanora

9:45am – 10:15am: Little Scholars Burleigh - Pre Kindy

10:15am – 10:45am: Little Scholars Burleigh - Kindy

Chelsea

9:15am – 10:15am: Freckle’s Kindy (NSW time)

11:30am – 12:00pm: Pandas Elanora

Jam

9:00am – 9:30am: Robina First

9:45am – 10:15am: Burleigh Waters Childcare

Thursday

Yvette 

9am – 9:30am: Bright Buttons Currumbin

9:45am – 10:15am: Playschool Elanora

10:30am – 11am: Little Saints Tallebudgera

Chelsea

9am – 9:30am: Edge Early Learning Bilinga 

10am – 12pm: Kids on 4th Palm Beach

Jam

9am – 9:30am: Little Scholars Ashmore

10am - 10:30am: Goodstart Varsity Lakes

Friday

Yvette

9am – 9:30am (NSW time): Little Grommets ELC Tweed

10am - 10:30am (NSW time): Bright Buttons Banora Point

Jam

9:15am – 9:45am: Kidzco Merrimac

10:15am - 11:15am: Jungle Gems Nerang

Class Guide

  • Prep Hour – Prep

  • Junior Grade 1 – Grade 1

  • Junior Grade 2 - Grade 2

  • Intermediate – Grade 3

  • Senior – Grade 4-6

Grade = Grade attending in school

Depending on ability, some children can move into other classes if more suitable for them.

*Timetable is subject to change. All times are in QLD time.

* Please note your chosen class may be full at time of registration and a waiting list in place.